Dekanın Mesajı

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Öğrenim Görmek İsteyen Sevgili Öğrenci Adayları,

 

Eğitimci ve öğretmen olma yolunda gösterdiğiniz bu eğilim için sizleri tebrik ediyorum. Kutsal bir mesleğin kazandırıldığı bir sahaya yönelmiş bulunmaktasınız. Zira hedeflediğiniz doğrultuda edineceğiniz eğitimcilik yeterliliği sayesinde hem milletimiz hem de insanlık için ışık olacaksınız. Çeşitli eğitim kurumlarında öğretmen olarak nice canlara dokunacaksınız.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi 160 yılı aşkın bir tecrübeye dayalı olarak yaklaşık 40 yıl önce kurulmuştur. Bu süre zarfında sunduğu eğitimle, yaptığı araştırma ve yayınlarla ve tabi ki yetiştirdiği on binlerce öğrenciyle Türk Milli Eğitim Sistemi için anlamlı katkılar sağlamıştır. Gelenekten geleceğe taşınan bu varoluşu önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında sizlerle birlikte sürdürmekten mutluluk duyarız.

Eğitim Fakültesi yılların birikim ve tecrübelerine dayalı olarak idari, akademik ve sosyal yönüyle kurumsallaşmış bir fakültedir. Yurt içi ve yurt dışı bağlantılarıyla da uluslararası ölçekte de tanınırlığı olan bir kurumdur.  

Bu fakültede öğrenim görmenin siz öğrencilerine sağlayacağı belirli ayrıcalıklar olacaktır. Öncelikle sadece öğrenim görmek istediğiniz bölümün ve fakültenin bir mensubu olmanın değil aynı zamanda Boğaziçili olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Bir başka ifade ile yıllara yayılmış bir tarih ve kültürle yoğrulmuş bir çevrenin-topluluğun üyesi olacaksınız. Ve burada sizin için yepyeni bir hayat başlayacak. Çünkü burada, ileride devamını getireceğiniz adımlar atacaksınız, başlangıçlar yapacaksınız. Burada, yerinde ve zamanında gerçekleştireceğiniz keşfetme ve öğrenme yolculuğunuzla birlikte hep üreteceksiniz. Yaşayarak ve üreterek öğreneceksiniz. Öğrenmekle kalmayıp yapacaksınız. Yaparken ve üretirken mesleki, sosyal, akademik şahsiyetiniz gelişip olgunlaşacak.     

Kısacası, burada her anlamda mensubu olmaktan gurur duyacağınız geniş bir çevre içinde; yaparak, yaşayarak ve yaptıklarınızdan verim elde ederek var olacaksınız. Eğitim sürecinizde alacağınız her dersin, kazanacağınız her bilgi ve becerinin bütünlük içinde sunulduğu bu ortamda şahsiyetinizi de inşa ederek hayata başlamış olacaksınız.

Öğrenme, keşfetme ve üretme heyecanıyla başlayacağımız yeni eğitim ve öğretim yılında sizleri aramızda görmek dileğiyle …

Prof. Dr. İrfan Erdoğan

Dekan