Dekanın Mesajı

 

24 KASIM: TÜRKİYE’NİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Türkiye’nin Öğretmenler Günü’dür. Bu kutlu günün yani bizim öğretmenler günümüzün çağrıştırdığı derin anlamlar vardır. Bu gün öncelikle Türk Harf İnkılabını çağrıştırır. En önemlisi bu inkılabın hayata geçmesi için açılan Millet Mekteplerini hatırlatır.

Çünkü 1 Kasım 1928 yılında gerçekleştirilen inkılapla birlikte kabul edilen Türk alfabesinin çok çabuk öğrenilmesi gerekiyordu. Bunun için hızlı bir eğitim seferberliği yapıldı ve yeni alfabeyi öğretecek şekilde çok kısa süre içinde azımsanmayacak sayıda öğretmen yetiştirildi.

Sıra bu ülkü sahibi öğretmenlerin görev yapacağı millet mekteplerinin açılmasına gelmişti. Bu şekilde bir yıl kadar önce açılan Halk Dershaneleri adıyla bilinen eğitim kurumları dönüştürülerek Millet Mektepleri adını aldı.

Eğitimli, kültürlü ve üretken Türk yurttaşlarını yetiştirme gayesi ile açılan bu okulların çok sistemli ve pedagojik esaslara göre hizmet vermesi planlanmaktaydı. Bu bilinçle 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Talimatnamesi yayınlandı.

Bu talimatnameyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de Millet Mekteplerinin “Başöğretmenliği” unvanı verildi. Hemen ardından 1929 yılının ilk aylarından itibaren yurt sathında yeni Millet Mektepleri açıldı.   

Bu okullarda görev yapan öğretmenler bir mucize yarattı adeta. Kısa sürede milyonlarca vatandaşı okuryazar yaptı. Yurt sathındaki tüm vatandaşları aydınlatmak için ant içmiş olan bu idealist öğretmenler Cumhuriyet tarihinin belki de en işlevsel eğitimini gerçekleştirdi.  Zira halk bu fedakâr öğretmenler sayesinde fonksiyonel okuryazar oldu. Bu eğitim ruhu ve heyecanıyla sadece okuma yazma öğretilmedi; kültürlü ve bilinçli üreticiler yetiştirdi. Özellikle kırsaldaki yurttaşlar çok önemli beceriler edindi.

Millet Mektepleri ile başlayıp Halk Evleri ile devam eden bu eğitim atılımı ileriki yıllarda açılan ve özgün birer Türk Eğitim Modeli olarak tarihe geçen Öğretmen Okullarının ve Köy Enstitülerinin esin kaynağı oldu.

Kutladığımız 24 Kasım’ın hikâyesi işte budur… Her şeyden önce bugün yani 24 Kasım Türk öğretmenlerinin günüdür.  Çünkü bugün yani 24 Kasım, bir yüzyılı geride bırakıp yeni bir ikinci yüzyıla hazırlanan Türkiye Cumhuriyetinin idealist öğretmenleriyle anlamlanmaktadır.

24 Kasım Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaktır. Cumhuriyetin ilk eğitim seferberliğinin öncüleri olan Vasıf Çınar, Mustafa Necati, Reşit Galip, Hasan Ali Yücel gibi eğitim liderlerini hatırlamaktır. 24 Kasım cumhuriyettir, aydınlanmadır, kalkınmadır. 24 Kasım Türk Milli Eğitim Sisteminin idealist öğretmenleri için bir ilham kaynağıdır.

Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ve görev başındayken şehit olan öğretmenlerimizin de ruhu şad olsun.

 

Prof. Dr. İrfan ERDOĞAN

Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi

Dekanı